• Súkromná stredná odborná škola polytechnická DSA v Nitre získala na základe rozhodnutia podľa ustanovenia § 9 ods. 2 zákona č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov akreditáciu na vzdelávacie programy:

• Programovanie obrábacích CNC strojov a zariadení - sústruženie

• Programovanie obrábacích CNC strojov a zariadení - frézovanie

Účastník sa naučí základné pojmy a princípy programovania CNC strojov.

V teoretickej rovine na počítači si uchádzač pomocou simulačného programu Heidenhain iTNC 640 alebo Siemens 840d ShopTurn osvojí funkcie ISO prípravné G a pomocné M. Oboznámi sa s prácou a s reznými podmienkami, používanie tabuliek rezných podmienok a oboznámi sa s novým náradím rôznych výrobcov náradia (katalógy). Naučí sa samostatne vytvoriť aj zložitejšie NC programy pomocou CAD/CAM systému. V II. fáze si prakticky vyskúša osvojené programovacie zručnosti priamo v prevádzke na strojoch v školiacom stredisku, na strojoch CNC sústruh HAAS SL-10, CNC EMCO CONCEPT TURN 260 a obrábacom centre CNC fréza Mini Mill HAAS,  CNC EMCO CONCEPT MILL 260, s riadiacim systémom Fanuc, Siemens alebo Heidenhain.

Cieľové skupiny:

• Užívatelia PC alebo pracovných staníc, ktorí uvažujú o zavedení systému CAD/CAM vo
        • svojej činnosti.
        • Rekvalifikácia nezamestnaných doporučených z ÚP.
        • Stredoškolský učitelia odborných predmetov.
        • Doškoľovanie programátorov NC a CNC strojov.
        • Ženy po materskej dovolenke.
        • Záujemcovia o doplnenie kvalifikácie v oblasti programovania CNC strojov.

Profil absolventa:

Absolvent sa naučí základné pojmy pri sústružení a frézovaní. Vzťahy medzi reznými rýchlosťami, otáčkami a posuvom a ich určovanie pomocou odporúčaných rezných parametrov. Vyhľadávanie týchto parametrov v tabuľkách, katalógoch a elektronických médiách. Základy súradnicových kartézskych systémov. Typy CNC strojov a ich súradných systémov. Určovanie polohy a súradníc bodov. Štruktúru CNC programu, bloku programu a význam jednotlivých častí bloku. Postup tvorby programu v závislosti od technológie výroby. Význam a použitie štandardných programových funkcií podľa normy ISO a špeciálnych funkcií a cyklov v riadiacich systémoch Keller a HEIDENHEIN iTNC 640. Oboznámia sa s používanými nástrojmi pre sústruženie a frézovanie a ich zoraďovaním. Absolvent sa naučí bezpečnostné predpisy pri práci na CNC zariadeniach a oboznámi sa s ich údržbou a obsluhou. Naučí sa používať jednotlivé režimy práce s riadiacim systémom. Spôsoby a možnosti upínania obrobkov v stroji. Nastavovanie nulového bodu a spôsoby kontroly a merania výrobkov. Oboznámi sa a naučí používať a stanovovať korekcie náradia. Osvojí si postup od určenia technológie podľa výrobného výkresu, cez zostavenie CNC programu až po samotnú výrobu súčiastky.

Metódy výučby:

Výučba prebieha v moderných priestoroch Regionálneho tréningového centra. Realizuje sa formou prednášok za použitia didaktických prostriedkov (interaktívna tabuľa, výkresová dokumentácia spracovaná v AutoCADe, , Keller, Heidenhain iTNC 640, Siemens 840d ShopTurn, FANUC). Lektor vysvetľuje konkrétne príklady tvorby CNC programu. Po ukončení prednáškovej časti frekventanti pracujú samostatne na zadaných príkladoch a lektor inštruuje jednotlivé osoby o ich práci a reaguje na konkrétne požiadavky frekventanta. Práca prebieha individuálne.

Výučba praktickej činnosti prebieha v modernom Regionálnom tréningovom centre formou tímovej práce v skupinách pri jednotlivých CNC strojoch. Tak isto prebieha výučba aj pri zoraďovaní nástrojov na použitie v CNC zariadeniach. Každý zo skupiny si samostatne precvičí upínanie a zoraďovanie nástrojov, zapnutie a vypnutie stroja, používanie a obsluhu pomocou riadiaceho panelu stroja.

Záverečná skúška:

Záverečná skúška sa skladá z dvoch etáp.

Prvá etapa - teoretická obsahuje skúšku zvládnutia tvorby CNC programu zo všetkými náležitosťami na konkrétnom prípade (CNC program pre definovaný výrobok výkresom). Osobitne pre sústruženie a osobitne pre frézovanie. Program bude vytvorený v CNC editore. Lektor posúdi správnosť programu a ohodnotí slovom i známkou.

V druhej etape – praktickej časti frekventanti vyrobia konkrétnu súčiastku podľa nimi vytvoreného programu pre oba spôsoby obrábania. Zároveň musia zoradiť náradie pre konkrétny prípad a stanoviť korekcie náradia. Lektor opätovne posúdi ich činnosť slovom i známkou.

Kurzu končí zvládnutím oboch skúšok.

Rozsah vzdelávacej aktivity:

Vzdelávacia aktivita prebieha v nasledovnom rozsahu:

Teoretická časť v rozsahu 50. hodín a delí sa na:

Tvorba CNC programu v editore sústruženia

Tvorba CNC programu v editore frézovania

Praktická časť v rozsahu 50. hodín a delí sa na:

Práca na CNC sústruhu HAAS SL-10 a CNC EMCO CONCEPT TURN 260,

Práca na CNC fréza Mini Mill HAAS a CNC EMCO CONCEPT MILL 260,

Teoretická časť

CNC sústruženie

a) Základné pojmy a úvod k ovládaniu

b) CNC simulátor sústruženie