Užitočné linky
19.03.2025 11:21-
- Internetová poradňa pre mladých: https://ipcko.sk/, www.stalosato.sk, www.nenormalne.sk
- Linka detskej dôvery: https://linkadeti.sk/domov
- Linka dôvery Nezabúdka: https://www.linkanezabudka.sk/
- Linka detskej istoty: http://ldi.sk
- Online poradňa /LIVECHAT) pomoci obetiam trestných činov, ktorej ikonka sa nachádza v pravom spodnom rohu na www.prevenciakriminality.sk
- VÚDPaP: https://vudpap.sk/
-
Členovia školského podporného tímu
19.03.2025 10:49-
- Mgr. Soňa Steinerová - koordinátor ŠPT
- PhDr. Helena Domankušová – školský psychológ
- PaedDr. Eva Štreérová - výchovná poradkyňa
- Ing. Katarína Tomanová – kariérna poradkyňa
- Bc. Mária Trabalíková - pedagogická asistentka
- Bc. Andrea Ratkovská - pedagogická asistentka
- Mgr. Kvetoslava Žitná - pedagogická asistentka
-
Riešenie jednotlivých problémov
19.03.2025 10:47Trojstupňová pomoc
1. Úroveň 1 - bežná prevencia a podpora
2. Úroveň 2 - cielená (špecifická) intervencia a pomoc deťom v riziku
3. Úroveň 3 - komplexná starostlivosť o vážne ohrozené deti a ich rodiny
Úrovne práce školského podporného tímu v nadväznosti na zložky školského systému:
Úroveň 1: Školský podporný tím by mal predovšetkým zastrešovať úroveň prevencie a podpory celej školy, spoluvytvárať systém podpornej kultúry či školského vzdelávacieho programu. Tam by mala smerovať najväčšia časť aktivít školského podporného tímu v spolupráci s triednymi učiteľmi.Úroveň 2: Cielená intervencia na druhej úrovni zaberá proporcionálne menšiu časť práce ŠPT, keďže je zameraná na podporu konkrétnych žiakov, učiteľov, prípadne prácu so špecifickými témami a javmi. Čím je lepšie podporená úroveň 1 v škole, a teda podpora všetkých žiakov v triedach, tým menej žiakov potrebuje cielenú alebo individuálnu podporu na úrovni 2.
Úroveň 3: Poradenské zariadenie sa aktívne zúčastňuje na riešení komplexných prípadov, ktoré sú zvyčajne náročné na čas a koordináciu. Komplexné prípady by mali školskému podpornému tímu postupne zaberať najmenej pracovného času, keďže jeho hlavnou úlohou je zabezpečovať podpornú sieť pre žiaka a jeho rodinu na úrovni školy, tried a cielenej intervencie.
Úvodné slovo
19.03.2025 08:42„To, čo húsenica nazýva koncom sveta, učiteľ nazýva motýľom.“ Richard BachNa našej škole sme učitelia, ale v prvom rade ľudia, ktorí ponúkajú vidieť svet inými očami. Očami, ktoré vnímajú inakosti, ale zároveň ich rešpektujú, podporujú a tým vytvárajú krásne a bezpečné miesto pre vzdelávanie všetkých detí a žiakov.
INKLUZÍVNE VZDELÁVANIE je „spoločná výchova a vzdelávanie detí, žiakov, uskutočňovaná na základe rovnosti príležitostí a rešpektovania ich výchovno-vzdelávacích potrieb a individuálnych osobitostí a podporujúca ich aktívne zapojenie do výchovno-vzdelávacích činností školy alebo školského zariadenia.“
V našom chápaní nie je potrebné ľudí deliť na špecifické skupiny. Vytvárame tak rešpektujúcu kultúru, v ktorej sú napĺňané potreby všetkých takými stratégiami, ktoré prispievajú k spoločnému a naplnenému životu.
V našej škole hovoríme o inklúzii ako o zabezpečení rovnoprávneho prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu pre všetky deti a žiakov, predpokladom čoho je prijatie rozmanitosti a nastavenie podmienok na rozvoj osobného potenciálu všetkých členov školskej komunity.
Zásady práce podporného tímu DSA NR
19.03.2025 08:40Prečítajte si o našich zásadách:- členovia tímu sa riadia etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
- základom pre prácu tímu je otvorenosť, transparentnosť, autenticita, úprimnosť, rovnocennosť a priateľské vzťahy jeho členov
- členovia tímu zachovávajú dôvernosť informácií
- postupnosť krokov – čo môže vyriešiť triedny učiteľ, treba nechať na neho - on je človek prvého kontaktu (aj rodičia, žiaci a učitelia musia poznať túto postupnosť)
- podporný tím však vzájomne zdieľa informácie a jeho členovia neustále spolupracujú - deti veľmi potrebujú pociťovať, že „ich ľudia“ stoja okolo nich a poskytujú im spoločnú a jednotnú oporu a bezpečie - členovia tímu navzájom spolupracujú tak, aby ich zručnosti a schopnosti sa dopĺňali
- členovia tímu tvoria oporu pre spoluprácu (rodičov, učiteľov, členov tímu) v záujme žiaka
- členovia tímu citlivo vyhodnocujú aktuálne potreby žiaka a prispôsobujú im svoje intervencie
- členovia tímu sa systematicky vzdelávajú