ZATOČ S ODPADOM
…. a zaži zmenu na sebe
Okolo odpadu sa točí a závisí náš život. Každý Slovák vyprodukuje 446 kg komunálneho odpadu za rok a toto číslo stále rastie. Aj preto sme sa stali súčasťou kampane Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) „Zatoč s odpadom“. Veríme, že sa nám tak podarí uskutočňovať každodenné zmeny v našich životoch a správať sa k našej planéte stále zodpovednejšie.
Výzvy
September
Systém verzus jednotlivec – Vymeň svoju hubku
Posvietili sme si na hubky, ktorými umývame riad. Z čoho sú vyrobené, koľko nám slúžia a kde končia? Skúsili sme medzi nimi objaviť svoju favoritku – LUFU. Vieme si ju dopestovať sami, je veľmi hygienická, dlho vydrží a nakoniec ju pridáme do kompostu, z ktorého dopestujeme novú. Príklad obehovosti ako vyšitý. Predídeme tak odpadu z cca 24 klasických hubiek ročne.
Lufu sme si odfotili priamo v akcii:
Október
Jedlé plytvanie
25 – 30% mrkvy nikdy neopustí farmu a putuje priamo do kompostu alebo na skládky. A to len z toho dôvodu, že nespĺňajú nami vymyslené kritériá krásy. Nie farmár, nie obchod, sme to my, kto tomu môže dať stopku. Pri nakupovaní ovocia a zeleniny sme sa snažili vyberať takú, ktorá svojimi tvarmi alebo farbou nie je dokonalá, ale chutí rovnako. Odporúčali sme navštíviť lokálne trhy, obchody, farmárov a prvovýrobcov, ktorí takéto potraviny predávajú.
Naše nájdené mrkvy:
November
Čo máme v koši - prekvapenie bez obalu
Množstvo potravín, ale aj drogérie, už vieme nakúpiť aj v bezobalových obchodoch. Stačí mať vlastnú nádobu/obal, prekonať svoju pohodlnosť a vyskúšať niečo iné.
Navštív bezobalový obchod v Tvojom okolí a pozri si ponuku výrobkov. Odfoť a pošli nám, čo Ťa najviac prekvapilo, že sa dá kúpiť bez obalu.
December
Darček zážitkom
Darček môže byť zážitkom nielen pre obdarovaného, ale aj pre darcu. Pri pátraní po jedinečnom darčeku môžeš veľa zažiť alebo sa naučiť aj ty sám. Ten najzapametateľnejší darček býva zvyčajne ten, ktorý je súčasne zážitkom.
Skús niekoho na Vianoce potešiť originálnym a zároveň environmentálne zodpovedným darčekom. Nesiahaj hneď po najjednoduchšom riešení, ktorým je nákup v obchode. Zamysli sa nad tým, čo má tento človek rád.
Pošli nám fotku svojho originálneho darčeka. Ak máš chuť, napíš svoje nápady a tipy na darčeky.
Január
Čo ukrýva môj šatník
Naše šatníky a skrine častokrát ukrývajú kúsky oblečenia, ktoré tam ležia nepovšimnuté aj niekoľko rokov a čakajú na svoju "minútu slávy". Skrine plníme novými a novými kúskami lebo: "nemám čo na seba, nedá sa to skombinovať, viažu ma predsavzatia alebo spomienky, veď čo ak sa to raz zíde". A to všetko nám zapĺňa skrine.
Nájdi si čas a venuj chvíľku svojmu šatníku. Prečítaj si zásady, ako môžeš šatník, ale aj seba, odľahčiť od prebytočných vecí.
Oblečenie, ktoré Ti nie je dobré a ktoré nenosíš posuň ďalej (charita, swap, kamaráti, rodina a pod.).
Odfoť svoje vytriedené oblečenie a napíš nám, aký ďalší osud si mu pripravil.
Február
Vezmi knihu, nie mobil
Mobil, hracia konzola, notebook, tablet či televízor. Toto sú naši verní spoločníci vo voľnom čase. Ale ten sa dá stráviť aj inak. Prechádzkami v prírode, stretnutiami s priateľmi, športovaním, hľadaním nových záľub a koníčkov. A čo tak prečítať si dobrú knihu?
Pri výbere knihy sa samozrejme zamysli aj nad jej uhlíkovou stopou. Ak vieš, že danú knihu nebudeš čítať viac ako raz, skús aj iné možnosti namiesto jej kúpy.
Tipy na získanie knihy:Domáca knižnica – častokrát netušíme aké poklady skrýva.
Priatelia – požičiavanie kníh je omnoho ekologickejšie ako kupovanie novej.
Knižnice – platí to čo bolo napísané vyššie + veľký výber a dobrá dostupnosť.
Antikvariáty – možnosť kúpiť staršiu knihu.
Swap/ výmena kníh – začínajú byť pomerne populárne, možnosť vymeniť knihu ktorú už nechcem/nepotrebujem za inú.
Burzy – možnosť nákupu použitých kníh.
Online kníhkupectvá – niektoré začali ponúkať aj „použité knihy“, možnosť výkupu aj vašich kníh.
Odfoť nám svoj knižný výber, napíš koľko času si strávil v jeho spoločnosti a čo nové si sa dozvedel.
Marec
Ukáž svoju fľašu
Piť musíme všetci. Bez vody človek prežije iba pár dní. Ale potrebujeme k pitiu rôzne plastové poháre, fľaše či slamky? Na Slovensku sa ročne predá asi miliarda PET fliaš, pričom ich doba rozkladu je až 500 rokov. Od 1. januára 2022 je na Slovensku spustený systém zálohovania PET fliaš a plechoviek. Je to čiastočné riešenie problému. Najlepšie je odpad netvoriť a predchádzať jeho vzniku.
Máš svoju obľúbenú opakovane použiteľnú fľašu na nápoje? Ukáž nám ju.
Nekupuj nápoje v jednorazových obaloch. Naplň si svoju obľúbenú fľašu vodou z vodovodu, pitných fontán, či cisterien.
Pošli nám fotografiu svojej fľaše a miesta, kde si si ju naplnil. Napíš nám koľkokrát počas výzvy sa ti to podarilo.
Apríl
Retro vreckovky
V minulosti sme bežne používali látkové vreckovky a utierky. Nebol problém ich oprať, vyžehliť a používať dookola znova a znova. To, čo sa nám kedysi zdalo nepraktické, sa dnes opäť vracia do módy. A nie len to. Zisťujeme, že naši starí rodičia žili v mnohých smeroch ekonomicky, ale aj ekologicky.
Skús počas výzvy úplne vylúčiť papierové vreckovky, obrúsky alebo utierky.
Nahraď ich retro kúskami alebo vlastnými alternatívami.
Pošli nám fotku svojej vreckovky či utierky a napíš svoj odhad, koľko kusov papierových verzií si ušetril počas výzvy.
Máj
Naber odvahu
Už dlhšie pokukuješ po nejakej environmentálne vhodnej alternatíve kozmetických výrobkov alebo čistiacich prostriedkov? Už dávno si si chcel vyrobiť vlastné mydlo? Už roky plánuješ, ako začneš na upratovanie používať iba ocot a kyselinu citrónovú? Teraz je ten správny čas. Naber odvahu a poď do toho.
Vyber si ekologický variant nejakého drogériového výrobku, ktorý bežne používaš.
Počas trvania výzvy sa zahraj na testovača. Vyskúšaj ho sám na sebe alebo vo svojej domácnosti.
Pošli nám fotku testovaného výrobku a napíš naň krátku recenziu. Ak sa ti osvedčil, zaraď ho do svojho bežného života.
Jún
Nakupuj do záclony
Obchody dajú ročne do obehu 100 miliárd igelitových tašiek. Väčšina z nich sa použije iba raz na približne 20 minút. Koľko ľudskej práce, energie, prírodných zdrojov, znečistenia... a to všetko kvôli pár minútam. Používať tieto ale aj ďalšie jednorazové obaly nie je (eko)LOGICKÉ.
Poobzeraj sa po starej záclone, obruse či inom kuse látky. Ideálna je s hustými očkami a z materiálu, ktorý sa nepára.
Nezúfaj, ak doma nič nenájdeš. Navštív secondhand alebo miestnu krajčírsku dielňu. Pravdepodobne sa tam nájde kopa nepotrebných odrezkov zo záclon a rôznych látok.
Prečítaj si postup na výrobu vlastného vrecka, ktoré nahradí to mikroténové. Na internete nájdeš veľa ďalších tipov a trikov. Pokús sa niektorý z nich zrealizovať.
Ak nemáš ani vhodnú látku, ani ihlu a niť a obe ruky ľavé ☺, môžeš podporiť kúpou vrecúška lokálnych výrobcov, chránené dielne a remeselníkov.
Pošli nám fotku tvojho nového nákupného vrecka a napíš niečo zo svojich skúsenosti.