Priebeh projektu realizovaného pre Operačný program Vzdelávanie spolufinancovaného z európskeho sociálneho fondu.
Projekt: Moderná príprava – úspešní absolventi
Hlavným cieľom projektu bolo v zmysle opatrenia premeny tradičnej školy na modernú inovovať a modernizovať obsah, metódy a formy vyučovania na Strednej odbornej škole polytechnickej, na základe čoho škola pripraví úspešných absolventov, ktorí sa uplatnia v praxi u zamestnávateľov , alebo budú pripravení na ďalšie štúdium na vysokej škole.
Rozpočet projektu: 342 985,37. €
Začiatok realizácie aktivít projektu: Október 2010
Koniec realizácie aktivít projektu: 31. marec 2013
Cieľová skupina: 350 žiakov zapojených do projektu
Počet pedagogických pracovníkov: 24 vyškolených pedagogických zamestnancov
Inovované učebné materiály pre 14 predmetov
Inovácia učebných materiálov sa realizovala v 5 odboroch:
Mechanik nastavovač
Mechanik strojov a zariadení
Mechanik elektrotechnik
Programátor obrábacích strojov a zváracích strojov a zariadení
Chemik - spracúvanie kaučuku a plastov
Projekt zahŕňa dve hlavné aktivity :
Inovácia, tvorba a overovanie ŠkVP a učebných materiálov pre odborné predmety
Inovácia, tvorba a overovanie ŠkVP a učebných materiálov pre odborné predmety
pre vyučovanie cudzích jazykov
Cieľom oboch aktivít bolo inovovať ŠkVP pre odborné predmety, vytvoriť inovatívne
učebné materiály a otestovať ich na vyučovaní
Kvalita vzdelávania na škole závisí v rozhodujúcej miere od kvality pedagogických zmestnancov a podmienok pre vyučovanie, ktoré im škola vytvorí. V rámci hlavných aktivít projektu sme preto realizovali tieto činnosti :
-
Vzdelávanie učiteľov prostredníctvom školení
-
Modernizácia a nákup didaktickej techniky, odbornej literatúry
-
Inovácia ŠkVP
-
Tvorba a inovácia nových učebných materiálov – z hľadiska obsahu a metód vyučovania a ich testovanie
-
Vyhodnotenie implementácie projektu
1 činnosť: Vzdelávanie učiteľov
Školenia sa realizovali počas celého trvania projektu . Podmienkou výberu dodávateľov školení a lektorov bolo praktické získavanie a precvičovanie požadovaných zručností namiesto teoretizovania.
Školenie mäkkých zručností ( zamerané na teambuilding, empatiu, asertivita ...)
zúčastnilo sa ho 20 pedagogických zamestnancov. Pedagogickí zamestnanci – členovia projektového tímu absolvovali na úvod projektu 4-dňové školenie mäkkých zručností mimo Nitry, aby sa spolu zoznámili v iných podmienkach ako je škola. Cielom školenia bolo urobiť z kolektívov dvoch predtým samostatných škôl jeden tím, ktorý bude spolupracovať na projekte a teambuildingovými aktivitami vniesť do pedagogickej práce nové impulzy, ktoré ktoré využijú vo výchovno-vzdelávacom procese.
Školenia pre prácu s interaktívnymi prvkami – prebiehalo počas celej doby projektu v pravidelných intervaloch v priestoroch školy v novozriadených IKT učebniach. Zúčastňovalo sa ho 20 pedagogických zamestnancov, ktorí získavali vedomostí a zručností pre prácu s interaktívnymi technológiami a priamo sa naučili ovládať nové didaktické prostriedky tak, aby ich následne mohli aplikovať na vyučovaní.
Školenie Autodesk Design Academy - Autocad Inventor – 3 dňové školenie v priestoroch školy preprácu so softvérom pre strojárske predmety, ktorého sa zúčastnilo 12 pedagogických zamestnancov
Školenie progeCAD - 1 dňové školenie v priestoroch školy pre prácu so softvérom pre strojárske a elektro odbory, ktorého sa zúčastnilo 6 pedagogických zamestnancov.
Školenie Tvorba simulácií činnosti elektrických modelových zariadení na PC Počet zúčastnených pedagogických zamestnancov: 4 v priestoroch školy v Nitre
Školenie pre využívanie softvéru pre nemecký a anglický jazyk – 4 ped. zamestnanci
2 činnosť: Modernizácia a nákup didaktickej techniky, odbornej literatúry
Na to, aby mohla škola uskutočniť zmeny v metódach a formách štúdia a zaviesť viac praktických činností do štúdia, bolo nevyhnutné zariadiť školu dostatočnými didaktickými prostriedkami.
Žiaci školy sú rovnako ako väčšina mladých ľudí zdatní v oblasti výpočtovej techniky, svet informačných technológií je ich životným priestorom. Preto bolo nutné zmeniť a prispôsobiť zabehané spôsoby vyučovania ich potrebám a využívať pri vyučovaní interaktívne spôsoby vyučovania. Pre našich pedagógov to bola náročná úloha, ale popasovali sa s ňou veľmi dobre čoho dôkazom sú aj novovytvorené učebné materiály a prezentácie jednotlivých inovovaných predmetov.
Pred realizáciou projektu boli počítače používané na vyučovaní značne zastarané, nedali sa na nich používať špeciálne odborné programy.
V rámci realizácie projektu „Moderná príprava - úspešní absolventi“ vybudovala stredná odborná škola polytechnická štyri nové interaktívne učebne s pripojením na internet, ktoré sú vybavené štyrmi modernými interaktívnymi tabuľami, 52 novými počítačmi, dvomi vizualivizualizérmi či hlasovacím zariadením. Učitelia zapojení do projektu využívajú pri aktivitách projektu 10 nových notebookov a nové veľkokapacitné USB kľúče. Okrem toho škola zakúpila 4 keramické, 4 magnetické tabule do učební, nové multifunkčne zariadenia pre tlač, kopírovanie a skenovanie.
K skvalitneniu výučby prispel aj nákup Softvéru Autodesk Inventor s licenciou pre 25 PC.
Veľký význam má nákup didaktických pomôcok a materiálu pre programovanie CNC strojov či VIDEOSEKVENCIE vzniku triesky pri strojovom obrábaní.
Dôležitý bol taktiež nákup elektrosúčiastiek pre svojpomocnú výrobu pomôcok, pretože
niektoré didaktické pomôcky nie je možné vôbec nakúpiť pre konkrétne podmienky odborného výcviku.
Pre skvalitnenie vyučovacieho procesu sa v rámci realizácie projektu zabezpečilo prostredníctvom externej firmy grafické spracovanie interaktívnych testov podľa požiadaviek autorov učebných materiálov jednotlivých odborov.
Nové učebne sú pravidelne využívane a ich vybudovanie ma pre modernizáciu vzdelávacieho procesu veľký význam.
3 činnosť: Inovácia ŠkVP
Cieľom plánovaných inovácií bolo prispôsobenie obsahu a metód vzdelávania potrebám praxe. Spoluprácou s podnikateľskými subjektmi naši pedagogický zamestnanci spracovali ŠkVP a učebné materiály. Do tvorby a inovácie ŠkVP sa zapojili pedagogickí zamestnanci, ktorí vytvárali inovatívne materiály pre vyučovanie v odborných predmetoch a cudzích jazykoch. V prvom roku projektu bola činnosť projektového tímu zameraná na jednej strane na analýzu potrieb trhu práce, vysokých škôl a potrieb žiakov a na druhej strane na analýzu existujúceho obsahu a foriem výučby.
Na základe analýzy boli určené nové tematické celky, ktoré sa začlenili do osnov jestvujúcich predmetov a z platných učebných osnov sa vyčlenili tematické celky alebo ich časti, ktoré už nezodpovedajú súčasným podmienkam a požiadavkám praxe. Pri inovácii odborných predmetov sme spolupracovali s odborníkmi – zástupcami zamestnávateľov v regióne ako napr. Marell, Mühlbauer, Foxconn, Teximp.
4 činnosť: Tvorba a inovácia nových učebných materiálov
Učitelia odborných predmetov vypracovali nové učebné materiály ( učebné texty, interaktívne materiály a pracovné listy) pre jednotlivé ročníky. Vypracované materiály prešli odbornou oponentúrou. Oponenti boli odborníci z praxe, ktorí vypracovali oponentské posudky, ktoré obsahujú vyhodnotenie všetkých dôležitých faktov. Pedagogickí zamestnanci počas trvania projektu vypracovávali materiály, v ktorých sú zapracované inovatívne metódy a formy vyučovania a novovytvorený obsah vzdelávania. Inovatívne spôsoby vyučovania sa pilotne testovali na vyučovaní. Počas projektu všetci členovia projektového tímu pravidelne zisťovali spätnú väzbu – hodnotili účinnosť nových učebných materiálov, využívania didaktických prostriedkov a inovatívnych spôsobov výučby.
Metodické postupy, učebné materiály spolu s multimediálnou podporou sa overovali v praxi t.j. na vyučovaní. Každý učebný materiál resp. vyučovacia hodina/téma bola zhodnotená autorom, žiakmi, kolegami a to formou dotazníkov pre žiakov prípadne aj vzájomnej hospitácie. Sumár všetkých učebných materiálov bude v elektronickej podobe umiestnený v neverejnej časti školskej webovej stránky, konkrétne v novovytvorenom všeobecnovzdelávacom portáli, kde budú mať prístup učitelia a aj žiaci.
Na záver projektu sa uskutočnila prezentáciu implementácie projektu, na ktorú bol zameraný:
5. Seminár pre odbornú verejnosť a pedagogických zamestnancov
Seminár za účasti zástupcov zamestnávateľov a odborníkov z vysokých škôl, ktorého súčasťou bola aj prezentácia častí úspešne inovovaných vyučovacích hodín. V rámci diskusie sa hľadali riešenia problémov a možností ako bude projekt prebiehať v budúcnosti, na základe referencií a výmeny skúseností od pedagógov a odborníkov z praxe.
Spokojnosť zamestnávateľov s absolventmi sa bude dať zistiť v nasledujúcich rokoch po ukončení projektu.