• Rozvoj bilaterálnej spolupráce s nórskou strednou školou Polarsirkelen Videregående Skole

Učitelia našej školy v mesiaci máj 2023 absolvovali vzdelávací program v Nórsku, v partnerskej škole Polarsirkelen Videregående Skole v meste Mo I Rana. Vzdelávací program bol zameraný na získanie poznatkov o zelenej energii  a začlenení nových skúsenosti do vzdelávacieho procesu. Projekt „Green energy in education“ získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 9 958€ prostredníctvom Grantov EHP a Nórska.

Hlavným cieľom projektu bolo nadviazanie spolupráce s Nórskou strednou školou s perspektívou zavedenia inovácií v našom školskom vzdelávacom programe v oblasti využívania zelenej energie.
        Počas návštevy naši pedagógovia aktívne sledovali priebeh vyučovacieho procesu v jednotlivých študijných odboroch, zoznamovali sa s organizáciou vyučovania najmä z hľadiska prepájanie teórie s praxou, prezreli si vybavenie učební teoretického vyučovania a vybavenie dielní, čím  získali cenné inšpirácie ako skvalitňovať výučbu na našej škole napríklad využitím digitalizácie vyučovania pomocou aplikácie Padlet a oboznámili sa s využívaním aplikácií pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami.

Na pedagógov zapôsobila kvalitné vybavenie učebných priestorov a oddychových zón slúžiacich aj na tímovú prácu alebo projektovú činnosť žiakov. Počas celej návštevy našich učiteľov sprevádzali nórski kolegovia Mark Per Harry Steiro, Terje Holberg, Mark Jackson, Stein Torresvold, ktorí ochotne odpovedali na ich mnohé zvedavé otázky. Takisto aj naši učitelia poskytli partnerom informácie o výchovnovzdelávacej činnosti na našej škole, čím vznikli námety pre ďalšiu možnú spoluprácu. Nórsky partner sa zaujímal o priebeh a fungovanie duálneho systému vzdelávania v slovenskom odbornom školstve a spoluprácu s výrobcami automobilov ako sú Jaguar Landrover a iné.

Veríme, že uskutočnenie tejto návštevy sa stalo dôležitým míľnikom školy pre rozvoj jej medzinárodnej spolupráce a naše spoločné úsilie prispeje k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe!

23. 5. 2023